تلفن تماس : 82233260

لزوم توزیع بسته‌های فرهنگی و آموزشی به مردم با هدف پیشگیری از اعتیاد


20 دی 1397 24 بازدید

 

یک روانشناس بالینی گفت: آگاه‌سازی و توانمندسازی مردم با هدف مقابله اجتماعی با اعتیاد، باید با ارائه بسته‌ها و طرح‌های فرهنگی و آموزشی همراه باشد.


مینا فلاح در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اعتیاد یک آسیب اجتماعی جدی است که باید برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور نسبت به از بین بردن مواردی که مسیر اعتیاد را تسهیل می‌کنند، راهکار جدی ارائه کنند.

وی اظهار داشت: وقتی توقعات و خواسته‌های افراد روند صعودی و افزایشی داشته باشد و از آن‌سو روند دسترسی به آن‌ها با مشکل مواجه شود، فرد دچار سرخوردگی می‌شود و راه حل جایگزینی برای تسکین خود پیدا می‌کند که در بسیاری مواقع این راهکار جایگزین مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است.

این روانشناس ادامه داد: در کشورمان بالاترین رقم سنی جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند، افرادی که به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی و روان‌گردان‌ها اعتیاد پیدا کرده‌اند، اغلب اولین تجربه‌شان را به‌صورت تفریحی و در دوران نوجوانی کسب کرده‌اند.

فلاح تصریح کرد: عواملی مانند فقر اقتصادی، مشکلات خانوادگی، عوامل فردی و فرهنگی و کنجکاوی جوانان از علل گرایش جوانان به مواد مخدر است، به‌طور خاص ناآگاهی والدین نسبت به رفتارهای منجر به اعتیاد جوانان، تحقیر جوانان، نبود تفریحات سالم و سرگرمی، نبود نظارت بر دوستان جوانان از سوی والدین، اختلافات خانوادگی و تضاد و کشمکش بین والدین، فقر مالی و بیکاری، فراوانی و دسترسی آسان به مواد مخدر، ناآگاهی و کم‌اطلاعی از پیامدهای مواد مخدر و عوامل روان‌شناختی از قبیل کنجکاوی، شکست روحی و عاطفی، شخصیت ضد اجتماعی از مهم‌ترین علت‌های روی آوردن جوانان به سوی اعتیاد است.

وی گفت: توجه به ارزش‌ها و دوری از تفریح ناسالم از عوامل اصلی محافظ برای حفظ جوانان و نوجوانان است که باید از این فرصت‌های مناسب و خوب مثل انس با قرآن و تقویت ارتباط با مساجد و مراکز دینی استفاده کنیم.

این روانشناس یادآور شد: کم‌رنگی برخی از ارزش‌های اسلامی در جامعه موجب گسترش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه مصرف مواد مخدر شده است.

فلاح با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری‌های خطرناک است، افزود: مواد مخدر صنعتی و شیمیایی ساکت و بی‌صدا بر جسم و روان افراد می‌نشیند و سعی دارد سرمایه‌های آینده جامعه بشری را به‌سوی نابودی بکشاند.

وی تصریح کرد: کشور ما که در همسایگی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مواد مخدر جهان افغانستان و در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار گرفته است در این مسیر، آسیب‌های بسیاری دیده است.

این روانشناس خطاب به افراد جامعه گفت: انواع مواد مخدر اثرات مخرب ویران‌کننده‌ای برای انسان دارد لذا به اصرارهایی مثل یک‌بار امتحان کن گوش ندهید، زیرا این امتحان و تجربه شما را به‌سوی اعتیاد می‌کشاند.

 منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر

 

نظرات کاربران 0 نظر