تلفن تماس : 82233260

اولین قدم برای درمان اعتیاد


23 مرداد 1398 21 بازدید

درمان اعتیاد+اولین قدم

بیش از 98 درصد مردم جامعه ما پاک هستند. اما کسانیکه معتاد میشوند راه بسیار سختی را برای درمان و بازگشت به زندگی سالم و قبل از اعتیاد باید پشت سر بگذارند. بررسی های معتبر و مطمئن نشان میدهد در بهترین و خوشبینانه ترین شرایط تنها 20 درصد امید به درمان معتادان وجود دارد و در 80 درصد موارد تجربه شده، معتادان پس از طی مراحل سخت ترک اعتیاد دوباره مصرف مواد را شروع کرده اند. برای همین است که یکی از اصول مهم پیشگیری اولیه از اعتیاد عدم مصرف مواد حتی برای یک بار و به صورت تفننی و برای سرگرمی است.

انسان امروز گمشده دارد. گمشده خود را در آشفته بازار مدرنیته و شرایط سخت زندگی بجای جنگیدن با مشکلات و افزایش انگیزه برای زندگی در وادادگی و بیخیالی و فراموشی مشکلات، جستجو می کند و برای افراد تنبل بی مسئولیت چه راهی بهتر از مصرف انواع مواد مخدر؟!

باورهای غلط فراوانی برای معتاد شدن بی سر وصدا وجود دارد. دوری از هر کدام از اینها خود زمینه ساز عدم گرایش به اعتیاد و نشان دهنده سختی راه درمان اعتیاد است. مثال خواب زده هاست. فرد خواب زود بیدار میشود ولی فرد خواب زده ها بیدارست اما فکر میکند خواب است. در انکار زندگی میکند و این سخت ترین قسمت کارست!

من هیچ وقت به مواد مخدر وابسته نمی‌شوم!

هیچ کس نمی‌گوید “جایتان خالی ۱۰ سال پیش نشستم پای منقل دعا کردم به امید خدا مصرف موارد را شروع کنم.” بر اساس آمارها تقریباً ۲۰% افرادی که شدیداً درگیر بیماری اعتیاد هستند، از بیماری خود آگاهی ندارند و اگر به این افراد صفت بیمار یا معتاد بدهی ادعا می‌کنند اگر بخواهند همین فردا مصرف را کنار می‌گذارند. این افراد همیشه در حال انکار اعتیاد خود هستند.

با یک بار مصرف معتاد نمی‌شوم

به نظر متخصصان ترک اعتیاد اولین اثر مصرف یک ماده مخدر روی فرد اگر خوب باشد به احتمال زیاد فرد مصرف را ادامه می‌دهد و خیلی زود اعتیاد پیدا می‌کند. اگر جوان مضطربی با مصرف موادی مثل تریاک یا شیشه آرام شود در حقیقت لذت مصرف این ماده چشیده و فکر می‌کند مایه حیاتی زندگی‌اش است ولی در دام اعتیاد خواهد افتاد.

چه کسی گفته شیشه اعتیاد دارد؟

اگر این سوال را از متخصصین درمان اعتیاد بپرسید جواب خواهند داد که شیشه اعتیاد آورترین ماده مصرفی در ایران است، وسوسه ماده مخدر شیشه بسیار زیاد است، تقریبا ۳۰ درصد بیماران وابسته به شیشه هذیان می‌گویند یا به اصطلاح مردم توهم دارند که به سادگی قابل درمان نیست، ترک شیشه بسیار سخت است و افراد معتاد به شیشه، سخت ترین بیماران از نظر درمان به حساب می‌آیند.

من فقط تفریحی مصرف می‌کنم

چیزی به اسم مصرف تفننی یا مصرف تفریحی نداریم، بسیاری از مصرف کنندگان ادعا کردند اعتیاد ندارند و تفریحی مصرف می‌کنند زیرا خیال می‌کنند مصرفشان کنترل شده است در صورتی که مدتهاست در دام اعتیاد افتادند. موادی مثل هروئین، کراک و شیشه به شدت اعتیاد آور است و مصرف کننده از همان ابتدا اعتیاد پیدا میکند. متاسفانه بعضی ادعا می‌کنند که حشیش، گل یا تریاک را می‌شود تفننی مصرف کرد در حالی که اگر با دقت ببینیم نشانه‌های اعتیاد را در آنها می‌بینیم. بعضی مصرف مواد را نشانه خاص بودن، بزرگی یا قدرت می‌دانند اما پشت این ظاهر، ضعف پنهان شده است

با کمی مواد می‌شود خوش گذراند

بعضی معتقدند اگر کمی مشروب یا مواد نباشد زندگی معنا و لذت ندارد. این افراد بدون مواد مخدر و مشروب زندگی برایشان بی معناست. مصرف کنندگان وقتی ترک می‌کنند تا مدت‌ها تا مدت‌ها مراکز طبیعی مغزشان درست کار نمی‌کند. نمی‌توانند از یک موسیقی یا منظره طبیعی لذت ببرند و تا مدت‌ها بعد از ترک شیشه یا ترک هروئین این اثرات مخرب باقی خواهند مان

اعتیاد را از ظاهر شخص می‌توان تشخیص داد

متخصصین ترک اعتیاد همیشه این را گوشزد کرده‌اند که در واقع فرد مصرف‌کننده شکل خاصی ندارد، آنها شبیه سایر آدم‌ها هستند. بیایید یک بار دیگر به محیط اطراف و دوستانمان با دقت نگاه کنیم و در انتخاب دوست دقت بیشتری داشته باشیم.

تا حالا که وابسته نشده‌ام

مصرف کننده به خاطر تصوری که از خودش در ذهن دارد گمان می‌کند هنوز اعتیاد پیدا نکرده است در حالی که مصرفش روز به روز بیشتر شده، خواب و بیداریش بهم ریخته، افت تحصیلی یا کاری داشته، در طول روز مدام خسته است، مرتب پول قرض میگیرد، قوانین را زیر پا می‌گذارد، زیاد پیش می‌آید قرص اعصاب بخورد، با افراد معتاد رفت و آمد دارد، مشروبات الکلی زیاد مصرف می‌کند

هر زمانی که بخواهم می‌توانم مصرف نکنم

مشکل اینجاست که مصرف کننده تصور می‌کند که من هیچ وقت اعتیاد پیدا نمی‌کنم. اما روزی می‌رسد مواد تمام توانش را می‌ گیرد و ترک برایش سخت است. تمام تبلیغات در روزنامه و ماهواره، مثل (ترک اعتیاد در ۳ ساعت، یا با این کپسول به راحتی می‌توانید ترک کنید) همه این‌ها داستان است. بیماری که ۱۵ سال است مصرف می‌کند، مواد روح و روانش را تخریب کرده چطور ممکن است در عرض ۳ ساعت با خوردن کپسول بمدت یکماه اعتیاد را ترک کند؟

ظرفیت خودم را می‌دانم

هر شخص بر این باور است که می‌ داند چقدر باید مصرف کند تا معتاد نشود، چنین اندازه‌ای وجود ندارد که هر شخص بتواند آستانه اعتیادش را تعیین کند. مرز اعتیاد مشخص نیست. یکی از تعیین کننده‌ های اعتیاد، سیستم عصبی هر فرد و اولین اثرات خوشایند آن است.

مصرف تریاک فشار خون را کنترل می‌ کند

متخصصان قلب و عروق در سمینارهای تخصصی یادآوری می‌کنند که حتی مصرف داروهای ضد فشار خون هم نمی‌تواند منجر به کنترل کامل این بیماری شود. درصد زیادی از مبتلایان به فشار خون با وجود مصرف منظم دارو هنوز فشارشان کنترل شده نیست. در هیچ کتاب و منبع پزشکی ذکر نشده است که تریاک فشار خون را کنترل می‌کند.

ترياک باعث درمان قند خون می شود

متاسفانه بعضی بر این باورند که مصرف تریاک قند خون را درمان میکند. تریاک، قند خون را بلافاصله پس از مصرف پایین می‌آورد اما برای كاهش قند نياز به كنترل دائمی و مستمر است. استفاده از تریاک عوارض خطرناک ديابت را كاهش نمي‌ دهد و مشکلی بر مشکلات بیمار اضافه می‌کند و آن اعتیاد به تریاک است.

ترياک مصرف کنید و خوب غذا بخوريد تا سر حال و جوان بمانید

از سوختن ترياک هم مانند توتون و سيگار مواد سمي زیادی به وجود می‌ آید و اگر فردی مدام اين مواد سمي را وارد بدنش كند در حقیقت به خودش لطمه مي‌زند. فشار اصلي ترياك روی كبد وارد مي‌شود.

تحصيلات مانع اعتیاد می شود

تا به حال تعداد زيادي پزشك، دندان‌پزشك، مهندس و دانشجو اعتیاد به مواد مخدر پیدا کرده‌اند. در بين افراد مصرف‌ کننده آمار تحصيلكرده‌ها خيلي كمتر است، اما بايد بدانيم تحصيلكرده‌ ها هم در جامعه نياز دارند مهارت‌هاي زندگي را ياد بگيرند. دانشجویان با تحصيلاتشان نمي‌ توانند به خودي خود، از خطر اعتياد در امان باشند، هوش اجتماعي مي‌تواند در كنار تحصيل به عنوان يک واكسن پيشگيرانه عمل كند.

چون من ورزشكار هستم محال است معتاد شوم

ورزش برای بدن مفید است ولی براي پيشگيري از اعتياد به هیچ وجه كافي نيست، يک ورزشكار اگر باورهاي غلط درباره اعتیاد داشته باشد ممکن است به انواع مخدر ها مانند شیشه یا هروئین و یا سایر مواد مخدر، اعتیاد پیدا کند. زور عضلاني چيزي به درک انسان از خطر اعتياد اضافه نمي‌كند، ترک شیشه، ترک هروئین و هر ماده مخدر دیگری برای این افراد بسیار سخت‌ تر خواهد بود.

من معتاد نمی‌ شوم زیرا خانواده‌ ی خوبی دارم

يک خانواده متشكل از پدر و مادری است که خودشان خوب و سالم هستند ولی داشتن يک فرزند سالم شروط ديگري دارد. آنها بايد بتوانند مهارت‌های زندگی را به فرزنداشان بياموزند

دوستانم مصرف كننده هستند ولي من حواسم هست معتاد نشوم

متخصصین ترک اعتیاد می‌ گویند فردی كه با مصرف‌ کنند ها رفت و آمد دارد به احتمال زياد خودش هم اعتیاد پیدا می‌کند. ممکن است با دوستی با این افراد و اصرارشان به فقط یک بار تجربه کردن مخصوصا در شرایط خاصی مثل غم، بیماری مسری اعتیاد به ما هم سرایت کند. حضور در هر جمعي خواسته یا ناخواسته انسان را شبيه آنها می کند اين تغييرات به مرور زمان اتفاق مي‌افتد و خود فرد اصلا متوجه نمي‌ شود.

براي معتاد شدن هميشه پای يک خلاف كار در ميان است

مواد مخدر از طرف يک آدم خلاف‌كار تعارف نمی شود، معمولا پيشنهاد دهنده به خاطر چهره‌  دوستانه‌ ای که دارد مورد استقبال قرار می‌ گیرد. ما هيچ‌ وقت از تعارف يک دوست نمی ترسيم كافي است بگوید من اين مواد را مصرف كردم و مشكلي ندارد، آنجاست كه به راحتی اعتماد می كنیم. پس پيشنهاد دهنده هركسی باشد مطمئنا دلسوز يا رفيق واقعي نيست

بيشتر مصرف كننده‌های مواد مخدر شغلي ندارند

تقريبا ٧٠ تا ٨٠ درصد از مصرف‌کننده‌ها شاغل هستند، پس لزوما شغل به تنهايي نمي تواند عامل بازدارنده باشد. اكثر مصرف‌کننده‌ها به علت مشكلات روحي و روانی و عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر، از كار اخراج مي‌شوند.

اکثر مصرف‌کننده‌ ها افراد فقيری هستند

تحقيقات نشان داده است که اعتياد در هر سه قشر فقير، متوسط و پولدار به يک اندازه است. حدود ٩٥ درصد افراد در خانه‌هایشان مصرف مي‌ كنند و از چشم ما پنهانند. افراد ثروتمند به خاطر اثرات مخرب مواد سعی می‌كنند غذاهای مقوی بخورند تا تغییری در چهره‌شان به وجود نياید و فقرا هم به دلیل مشكلات و تجربه لذت، گرفتار اعتياد مي‌شوند.پس ثروت عامل بازدارنده نیست.

سيگار و اعتياد ربطي به هم ندارند

می‌توان گفت ٩٥ درصد مصرف‌کنندگان‌، سيگاری هستند يا قبلا بوده اند. كسی كه می‌خواهد مواد مخدر را تجربه كند احتمالا در گذشته چيزي از جنس دود را تجربه كرده است، اما كسي كه تا حالا دود را تجربه نكرده باشد به سختی می‌تواند چنين تجربه‌ اي داشته باشد، يادمان باشد ٩٥ درصد افراد مصرف کنند سيگاری هستند، متخصصین ترک اعتیاد معتقند قطعا رابطه‌ اي بين سيگار و مواد مخدر وجود دارد.

گل و حشيش و علف اعتیادآور نیست

حشيش و مشتقاتش اعتيادآور هستند. اما علایم ترك آنها، مثل ترياك، شيشه و هروئين نيست. متخصصين كشور به عوارض سخت اين مواد آگاهي دارند و نگران آینده جوانانی هستند که این مواد را مصرف می کنند، سالانه بيش از ٣٠٠ هزار نفر براي ترك گل و ترک حشیش به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه مي‌كنند.

 

باورهای نادرست درباره اعتیاد و ترک مواد مخدر اثرات جبران ناپذیری در جامعه دارد و زندگی افراد زیادی را به خطر می‌اندازد که اگر آگاهی داشتند هیچ گاه به مصرف این مواد روی نمی‌آوردند. باید اگاهی خود و اطرافیان را نسبت به اعتیاد بالا برده و به افرادی درگیر نیز کمک کنیم تا شاهد جامعه ای سالم باشیم

جالب است بدانید نقطه عزیمت و آغاز  همان شخص معتاد است. اعتیاد و ترک اعتیاد، هر دو از یک نقطه شروع می شوند. یک فرد است که به اعتیاد گرایش پیدا می کند و یا می خواهد ترک اعتیاد را انجام دهید و از این باتلاق بیرون بیاید. تمامی این موارد به این بستگی دارد که فرد در چه دوره ای از زندگی خود چه تصمیماتی می گیرد،

البته شاید شما با حرف ما مخالف باشید و بگویید مواردی مانند عوامل خانوادگی، سیاسی، اجتماعی، محیطی و... باعث گرایش افراد به اعتیاد می شود. صحبت شما زمانی اشتباه است که بخواهید همه تقصیرات را بر گردن عوامل بیرونی بیاندازید، عوامل مختلف در اعتیاد و ترک اعتیاد دخیل هستند (شما می توانید مطلب تاثیر محیط بر ترک اعتیاد را در این مورد مطالعه کنید)، ولی تا زمانی که شما نتوانید مقصر بودن خود را قبول کنید، نمی توانید اشتباهات خود را جبران کنید. پس به طور دقیق تری می توان گفت که ترک اعتیاد شما از زمانی شروع می شود که شما قبول می کنید که بیماری اعتیاد دارید.
شما باید به این باور برسید که تا خودتان نخواهید کسی به شما کمک نخواهد کرد، چرا که طرز فکر در خصوص ترک اعتیاد همین است. وقتی شما به این ایمان پیدا کرده باشید که باید ترک اعتیاد انجام دهید، با مقاومت درونی کمتری برای کمک خواستن به سراغ افراد متخصص می روید.

 چطور اولین قدم را برای ترک اعتیاد برداریم؟

یکی از مواردی که می تواند در این مسیر به عنوان یک معجزه به کمک شما بیاید، داشتن اطلاعات و آگاهی در مورد مواد مخدری است که مصرف می کنید. آگاهی و اطلاعات شما در مورد بیماری اعتیاد چراغ راه شما در مسیر ترک اعتیاد خواهد بود.

دومین قدم

سم‌ زدایی (detoxification) نخستین مرحله از برنامه جامع بازتوانی برای ترک اعتیاد است که تمامی تمهیدات لازم برای ترک اعتیاد در آن ارائه می‌شود. سم‌ زدایی از بروز عوارض ناخوشایند یا مرگبار ناشی از قطع ناگهانی مصرف مواد جلوگیری می‌کند و مواد را از بدن بیمار پاک می‌کند. هدف از درمان سم‌زدایی این است که بدن پس از اعتیاد مزمن به مواد مخدر التیام یابد، برای این کار گام نخست تثبیت و گام دوم سم‌زدایی است. پس از تثبیت، تمرکز سم‌زدایی معطوف به نظارت و حمایت از فرایندهای مختلف بدن در زمان دفع سموم و مخدر می‌شود، همچنین در این مرحله سعی می‌شود تا علائم آزاردهنده مربوط به ترک اعتیاد مدیریت شود

به خاطر داشته باشید که صرف نظر از نوع ماده مخدر، سم‌ زدایی تمام درمان ترک اعتیاد نیست. چون اعتیاد هم جنبه روانی و هم جنبه جسمی دارد، بیماران باید برای مهار کردن میل مهارناپذیر خود به مصرف مواد و معکوس کردن تغییراتی که در اثر سوءمصرف مواد در مغز ایجاد شده است، تحت روان درمانی نیز قرار بگیرند. ممکن است سم‌ زدایی به تنهایی در کوتاه مدت به ترک مواد مخدر و الکل کمک کند، اما بدون درمان و مراقبت پس از سم‌زدایی، خطر بازگشت به اعتیاد به شدت افزایش می‌یابد.

سومین قدم مسائل روانی مرتبط با اعتیاد است

براي ترك اعتياد بايد پل‌هاي پشت سررا نابود كني!"

بسیاری از ما معتادان شناخت صحیحی از ترک اعتیاد نداریم و تصور می کنیم که ترک اعتیاد به معنی قطع مصرف مواد مخدر و عدم انجام رفتارهای معتادگونه ما است. بلکه بهبودی از آن می بایست همه جنبه های زندگی ما را در برگیرد. در این صفحه پیشنهاداتی را ارائه شده است تا با آگاهی از این اطلاعات ، افرادی که تصمیم به ترک اعتیاد دارند بتوانند با اراده و توانایی مضاعفی این کار را انجام دهند.

پیشنهاداتی برای روز های اول ترک اعتیاد

1. بیماری اعتیادت را بپذیر:

ما حق انتخاب داریم;می توانیم بپذیریم که بیمار هستیم و با کمک گرفتن از جلساتی که در کمپ اعتیاد برگزار میشود در راه بهبودی خود قدم برداریم. یا اینکه از سر لجبازی دوباره مصرف مواد مخدر را شروع کنیم و در دام آن گرفتار شویم.

2. عوارض ناشی از خماری را تحمل کن:

 در این دوره چون مصرف مواد مخدر قطع و یا کاهش می یابد بدن شما دچار شوک میشود حقیقتی که به شما کمک می کند تا با خماری مقابله کنید، این است که بپذیرید که با توجه عادت بدن شما به مواد مخدر ، در واقع خماری نشانه تلاش جسم بیمار شما، برای بدست آوردن سلامت خود می باشد.

 

3. با نوسانات روحی و روانی سازش کن:

علت اصلی این نوسانات نرسیدن مواد مخدری است که بدن ما به آن عادت کرده است ، ولی باید بدانیم و بار داشته باشیم که این نوسانات روحی و روانی گذرا بوده و همیشگی نیستند.

4. مبارزه کردن با رفتار های معتادگونه :

جنبه روحی و روانی بیماری اعتیاد ماهیتی قوی و پیچیده دارد به خصوص در روز های اول اعتیاد، تلاش میکند تا دوباره مارا بازگرداند و کنترل زندگیمان را در ستش بگیرد.

  1. از جلساتی که در مورد برگزار میشود استفاده کنیم:

  این جلسات به شما کمک میکند که دوباره وسوسه نشوید وشما را متقاعد خواهیم کرد که دوباره فریب اعتیاد را نخورید . و همینطور با افراد جدید با تجارب جدید آشنا میشوید.

6. اعتماد کردن به فرآیند بهبودی:

  بدانید هیچ معتادی یک شبه معتاد نشده است و این کار در طی زمان طولانی اتفاق افتاده است . تاکنون هزاران معتاد در سراسر دنیا در سخت ترین شرایط و با گذراندن مصیبت های بسیار توانسته اند یک زندگی نو برای خود بسازند و در یک زندگی سراسر امید و آسایش و بدون هیچ اعتیادی به سر ببرند.

 

نظرات کاربران 0 نظر